Linkedin Profilinizi Etkili Kullanma Yöntemleri

Linkedin Profilinizi Etkili Kullanma Yöntemleri

linkedin profil

2003 yılında kurulan, 380 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya erişen Linkedin, profesyoneller için kurulmuş en popüler sosyal network.  Profesyonel işverenleri, çalışanları, iş ve staj arayanları bir araya getiren oldukça donanımlı ve verimli bir ağ. Kullanıcı hesabınızda; öğrenim hayatınızı, elde ettiğiniz başarıları, iş ve çalışma tecrübelerinizi, hobilerinizi ve birçok bilgiyi istediğiniz dilde sergiliyebiliyorsunuz. Bir anlamda sosyal CV’nizi oluşturmuş oluyorsunuz. Linkedin’i en etkili şekilde kullanabilmek için aşağıda bulunan adımları uygulamanız sizi ön plana çıkartacaktır.

 

-Profil URL’nizi özelleştirin

Kişisel profil linkinizi özelliştirerek sayfanızı paylaşmayı daha kolaylaştırın ve profesyonel görünmesini sağlayın. Karmaşık onlarca rakam ve harften oluşan linkin yerine, “http://www.linkedin.com/in/adınızsoyadınız” şeklinde oluşturduğunuz linkiniz çok daha güzel ve temiz bir görünüm sağlayacaktır.

URL’nizi özelleştirmek için profil fotoğrafınızın hemen altında bulunan linkinizin yanındaki ayarlar butonuna bastıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşede bulunan “Genel profil URL’niz” kısmındaki linkinizin yanındaki kaleme tıklayarak kendi URL’nizi oluşturabilirsiniz.

 

linkedin profil düzenleme

 

-Linkedin profilinize arka plan fotoğrafı yükleyin

Linkedin, profil sayfanızın görselini güzelleştirmek için size arka plan fotoğrafı ekleme seçeneği sunuyor. Özel şirketler açılış konuşmalarından ya da yönetim kurulu toplantılarından fotoğraflarla bu kısmı renklendiriyor. Kişisel olarak topluluk ya da özel bir aktivite de bulunduğunuz fotoğraflarla bu kısmı canlandırabilirsiniz. Unutmayın, profesyonel bir networkte CV’nizi sunuyorsunuz. Seçiceğiniz fotoğraflarda özen göstermeye dikkat edin.

Linkedin arka plan fotoğrafınızı yüklemek için profilinizin hemen üstünde bulunan “Arka plan fotoğrafı ekle” kısayolunu kullanabilirsiniz.

 

-Websiteleriniz veya kişisel bloglarınıza görsel link yerleştirin, bulunmanızı kolaylaştırın

Ulaşılabilirliği ve bilinirliği arttırabilmek için profilinizi mutlaka sosyal medya üyeliklerinizde ve hesaplarınızda yayınlamalısınız. Kişisel websiteniz ya da blogunuz varsa aşağıdaki linke tıkladığınızda açılan kodları sayfanıza ekleyerek Linkedin profilinizin tanıtımını yapabilir ve profesyonel ağınızı büyütebilirsiniz. Üstelik Linkedin size farklı dizaynlar sunuyor, beğendiğiniz görseli seçebilirsiniz.

https://www.linkedin.com/profile/profile-badges?goback=

 

-Profilinizi Aramalarda en uygun yere getirin

Arama yapıldığında bulunmak istediğiniz kelimeler için Linkedin hesabınızda uygun kısımlara eklemeler yapın. Başlığınıza ya da özetinize eklediğiniz anahtar kelimeler sizi bulmalarında daha etkin bir rol üstlenecektir. Örneğin; web designer olarak kendinizi ön plana çıkarmak istiyorsunuz. Özet kısmınızda bundan bahsederek, başlığınıza “Web Designer” yazmanız, yetenekler kısmına eklediğiniz bu alandaki özelliklerle sizi bu aramalarda öne çıkartacaktır.

 

-İş örneklerinizi, tecrübelerinizi gösterin

Linkedin size tecrübelerinizin altına çeşitli videolar, resimler, dosyalar ve sunumlar eklemenize olanak sağlıyor. Deneyim, Eğitim ve Özet kısımlarınıza ayrı ayrı resimler, videolar ve sunumlar ekleyerek yaptığınız işle ilgili örnekleri gösterip, sunumlarınızı paylaşabilirsiniz. Böylelikle vitrininizi canlı tutabilirsiniz.

 

-Profilinizdeki bölümleri istediğiniz gibi yönetin

Linkedin profilinizdeki bütün bölümleri istediğiniz gibi sıralama imkanını size sunuyor. Eğitim kısmınızı sürekleyip profilinizin en başına taşıyabilir veya istediğiniz herhangi bir bölümü ilk sıralara alabilirsiniz. Profilinizi düzenleme modunda istediğiniz kısmın sağ üst köşesinde beliren çift yönlü oka basılı tutup sürükleyerek istediğiniz bölgeye taşıyabilirsiniz.

 

linkedin deneyim ekleme

 

-Yeteneklerinizi Onaylatmaya Sunun

Eklediğiniz yeteneklerin ağınızdaki insanlar tarafından da onay verilmesi sizi güvenilirlik açısından garantiye alacaktır. Yeteneklerin yanındaki “+” işaretine basmanız onaylama için yeterli olacaktır. Eklediğiniz yeteneklerde aldığınız onay sayısına göre “gerçek oylamalarla” en iyi olduğunuz alanı görebilirsiniz. Bu yeteneklerde istediğiniz gibi ekleme ve çıkarma yapmak mümkün.

 

 

linkedin yetenek ve uzmanlıklar

 

-Linkedin profilinizi eksiksiz doldurun ve sıklıkla güncelleyin

Tamamlanmış bir profil sizin için çok önemli. Aramalar listelerinde öne çıkabilmek için profilinizi en ince detayına kadar doldurmanız size yardımcı olacaktır. Sertifikalarınızı, yeni deneyimlerinizi, aldığınız yeni başarıları kısacası hayatınız devam ederken kazandığınız tecrübeleri ve başarıları profilinizde güncellemeyi unutmayın. Buna fotoğrafınız da dahil, şu anki görünüşünüze benzer fotoğrafınız sizi tam fark edilir konuma getirecektir.

 

-Linkedin gruplarını en etkili şekilde kullanın

İlgi duyduğunuz alanla ilgili gruplara katılın. Grup üyeliklerinizi verimli ve aktif kullanmalı, seçici ve ilgi çekici içerikleri paylaşmalı, diğer kullanıcılarla etkileşimi arttırarak bilgi alışverişini sağlamalısınız. Çalıştığınız ya da çalışmayı düşündüğünüz, ilginizi çeken şirketleri aktif bir şekilde takip etmeli, gerekirse şirketin güncel çalışanları ve işverenleriyle de bağlantı kurmalısınız.

 

Asla kendiniz olmayı unutmayın, özgün olun. Bir kişiye ekleme isteği gönderirken hazır mesajı yollamak yerine ona nerde tanıştığınızı veya neden onunla bağlantı kurmak istediğinizi açıklayın, daha net sonuçlar alırsınız. Duyarlı olun, size gelen istekleri, mesajları veya size yöneltilen soruları en kısa zamanda yanıtlamak için özen gösterin. Unutmayın, paylaştıklarınızı herkes görebilir. Bu yüzden yazım kurallarına dikkat ederek ve nokta atış cevaplarla kendinizi en iyi şekilde temsil edin. Ve en önemlisi aldığınız yardımlarda, cevaplarda, önerilerde bir teşekkürü fazla görmeyin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir